Úvod do světa vzácných českých známek

Filatelie, neboli sběratelství poštovních známek, má v českých zemích dlouhou tradici. Už od vydání prvních známek na našem území v roce 1850 se mnozí nadšenci věnovali jejich sbírání. Některé kousky se díky historickým okolnostem, tiskařským chybám nebo malému nákladu staly skutečnými poklady, jejichž hodnota dnes dosahuje milionů korun.

V tomto článku vám představíme pět nejvzácnějších českých a československých známek, které jsou snem každého filatelisty. Poznáte jejich příběhy, historické souvislosti a současnou hodnotu.

1. Modrý Mauritius českých známek: Čtyřkorunová s překlopeným přetiskem

První místo v žebříčku vzácnosti patří bezpochyby slavné čtyřkorunové s převráceným přetiskem "Pošta Československá 1919". Tato známka vznikla krátce po vzniku Československé republiky, kdy byly rakousko-uherské známky opatřovány přetiskem nového státu.

Při tisku přetisku došlo k chybě, kdy byl arch vložen do tiskařského stroje obráceně, a tak vzniklo pouhých 100 kusů známek s převráceným přetiskem. Většina z nich byla prodána na poště v Praze na Malé Straně, než si úředníci chyby všimli.

Dnes je známo pouze 9 zachovaných exemplářů této známky. Její hodnota na aukcích se pohybuje kolem 5-7 milionů korun, a proto je právem označována za "modrý Mauritius českých známek".

2. Hradčany s obráceným středem

Druhé místo patří známce z první československé známkové série Hradčany, navržené slavným malířem Alfonsem Muchou. V roce 1919 došlo při tisku 15haléřové známky k chybě, kdy byl ve druhé fázi tisku vložen arch špatně, což vedlo k obrácenému tisku středového motivu hradu.

Tato chyba vytvořila vzácnou variantu, kdy zelený obraz Hradčan je vzhůru nohama vůči červenému rámečku. Známo je pouze asi 30-40 kusů této známky, z nichž většina je v soukromých sbírkách.

Na filatelistických aukcích se tato rarita objevuje velmi zřídka a její cena se pohybuje mezi 1-2 miliony korun.

3. Masaryk s červeným přetiskem 1920

Třetí místo zaujímá další rarita z období vzniku Československa - známka s portrétem prezidenta T. G. Masaryka s červeným přetiskem hodnoty. V roce 1920 bylo vydáno několik známek s portrétem prvního československého prezidenta, ale kvůli neustále se měnícím poštovním tarifům v době poválečné inflace bylo potřeba hodnoty známek upravovat pomocí přetisků.

Omylem bylo vyrobeno malé množství známek s červeným přetiskem místo běžného černého. Z této varianty se dochovalo přibližně 60 kusů a její hodnota dnes dosahuje 800 tisíc až 1,2 milionu korun.

4. Letecká 50 Kčs - Špičák s přetiskem "Doplatit"

Čtvrté místo patří známce z roku 1939, z období Protektorátu Čechy a Morava. Jedná se o leteckou známku s motivem Špičáku s hodnotou 50 Kčs, která byla po vzniku Protektorátu opatřena přetiskem "Doplatit".

Tato známka je výjimečná tím, že nikdy nebyla oficiálně vydána a do oběhu se dostalo jen několik kusů, které unikly ze skladu poštovní správy. Dnes je známo méně než 20 exemplářů.

Hodnota této známky se pohybuje kolem 600-800 tisíc korun a pro sběratele specializující se na období Protektorátu představuje skutečný poklad.

5. POFIS 1637 - 30 h Rumburská vzpoura s chybějící červenou barvou

Páté místo zaujímá novodobá vzácnost z období socialistického Československa. V roce 1968 byla vydána série známek k 50. výročí Rumburské vzpoury. U několika kusů 30haléřové známky došlo k technické chybě, kdy nebyla nanesena červená barva, což vedlo k absenci vlajky a dalších červených prvků na známce.

Tato moderní rarita je důkazem, že i v novodobé historii mohou vznikat cenné filatelistické kusy. Známo je pouze asi 15-20 exemplářů této chybotisky a její cena se na aukcích pohybuje mezi 300-500 tisíci korunami.

Jak poznat pravost vzácných známek

Vzhledem k vysoké hodnotě těchto vzácných známek existuje na trhu mnoho padělků. Pokud uvažujete o investici do těchto filatelistických pokladů, vždy byste měli dodržovat několik zásad:

  • Kupujte pouze od renomovaných prodejců nebo na uznávaných filatelistických aukcích
  • Vyžadujte certifikát pravosti od uznávaných znalců
  • Používejte odbornou literaturu k ověření charakteristických znaků daných známek
  • Investujte do kvalitních pomůcek pro zkoumání známek (lupa, UV světlo, mikrometry)
  • V případě nejistoty konzultujte nákup s odborníkem nebo znalcem

Investiční potenciál vzácných známek

Vzácné známky jsou nejen předmětem vášně sběratelů, ale představují také zajímavou investiční příležitost. Za posledních 50 let ceny nejvzácnějších českých a československých známek kontinuálně rostly, často rychleji než inflace nebo některé tradiční investiční nástroje.

Tento růst hodnoty je dán především:

  • Omezeným a neměnným počtem exemplářů
  • Rostoucím zájmem o filatelii v Asii a dalších rozvíjejících se trzích
  • Postupným ubýváním dostupných exemplářů (poškození, uložení do muzejních sbírek)
  • Zvyšujícím se povědomím o filatelii jako alternativní investici

Závěr

České a československé známky patří mezi ceněné artikly světové filatelie a některé kousky dosahují astronomických částek. Jejich sběratelství kombinuje vášeň pro historii, umění a investiční potenciál.

Pokud vás filatelie zaujala, nemusíte hned investovat miliony do nejvzácnějších kousků. Začít můžete s dostupnějšími známkami a postupně své znalosti a sbírku rozšiřovat. V našem Klubu sběratelů Brno pravidelně pořádáme přednášky a setkání filatelistů, kde se můžete dozvědět více a sdílet svou vášeň s ostatními nadšenci.

Ať už jste zkušený filatelista nebo začátečník, svět poštovních známek vám nabízí nekonečné možnosti objevování a radosti ze sběratelství.